Üç Siyah

Editör

27 Mayıs 2012

12 Yorum yapılmış “Üç Siyah

 1. SSD ,yani siyaset,spor ve din .Farklı takıma gönül vermiş ,yada farklı partiye mensup ya da dini konularda farklı düşüncelere sahip insanların tartışması kadar doğal bir şey yoktur.Sadece bu üçlü içinde geçerli değildir tartışmalar.Görüş ayrılığında olduğumuz her konuda tartışabiliriz.Ama tartışabiliriz ,kavga demiyorum .Lakin ;Yazar arkadaşımızın söylediği gibi bilgimiz olmayan konularda tartışmak ise malesef bizleri kavgadan başka bir yere götürmez.Tartışalım ama tartışırken neyi tartıştığımızın farkında olarak tartışalım.
  İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli fark konuşma yeteneğidir.Konuşmadan nasıl doğru bulunabilirki ,tartışa tartışa orta yolu bulabilmek güzeldir.Ama,bazen sarf edilen sözcükler, bazen de kullanılan ses tonu ya da beden dili yanlış mesajlar ileterek iletişimi bozmaktadır. İnsan beyni konuşma yeteneğimizin iki buçuk hızlı algılama ve düşünme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle söylenen sözcüklerin ne ifade ettiğinden çok, neden söylendiğini ya da ne kastedilmek istendiğini araştırır. Tartışma ortamlarında ise konuşma yapanın ilk izlenimi, ya da onu daha önce tanıyorsak onunla ilgili olumlu ya da olumsuz düşüncelerimiz aklımıza gelir. Açıkçası dinlerken ön yargılar geliştirmeye başlarız.Kavgaya dönüşmeyen sağlıklı bir tartışma yapabilmek için öncelikle önyargılarımız dan kurtulmalıyız.Böyle hassas bir konuya yer vermiş olman güzel ,teşekkür ederim.Haydi tartışalım 🙂

 2. Yazdıklarının çoğuna katılıyorum aslında…Bir ilkokul hocamın sıkça söylediği bir söz aklıma kazınmış, “Biliyorsan söyle alim sansınlar, bilmiyorsan sus adam sansınlar” ne kadar da doğru. Ne çok atıp tutar ve bundan zevk alır hale geldik. Sorgulamak tartışmak çok çok önemli onlar olmadan olursa zaten düşünmemiş, düşünme yeteneğimizi köreltmiş oluruz. Ama ne üzerine konuşuyoruz, ne tartışıyoruz, bir yerden mi bakıyoruz her yerden mi bakmaya çalışıyoruz bu çok önemli…Uzak durmak değilde adam gibi öğrenmek anlamak lazım aslında.
  Emeğine, kalemine sağlık…

 3. Bende katılıyorum ancak bu sohbet konuları çoğunlukla erkeklerin tartışma hatta kavga konusu oluyor.Bayanların üçlüsü ise bence Diyet, Moda ve yemek tarifleri.Bunlarda da çok kavgaya tutuştuklarını görmedim.Genelde bayanlar bu konularda tecrübe ve bilgilerini paylaşıyorlar.Faydalıda oluyor diye düşünüyorum. Gelelim din,siyaset,spor bermuda şeytan üçlüsüne gerçekten hemen kavgaya ve tahammülsüzlüğe yol açabilecek konular çünkü bu üçü de insanların hassas noktaları bilhassa da erkeklerin.Sanıyorum bilmiş görünmek ya da geçinmek daha çok erkeklerin zaafı.Bilseler de bilmeseler de illede bir fikirleri bir yorumları olacak bu gereksiz alışkanlıkları toplumda küçük-büyük kaoslara yol açıyor tabi.Spor siyaset neyse de dini konuların bu kadar tartışma konusu olması gerçekten acı çünkü kaynak belli ve sağlam.Hadis belli ayet belli.Kuran sünnet belli.Din şimdi şuan keşfedilmedi yeniden de yazılmıyor.Yani bu kadar tartışılacak bir şey yok ortada.Sünnete uygun yaşamaya çalışmak ve şüphelilerden de uzak durmak bence en iyi çözüm.Fazla kafa karıştırmaya gerek yok.Şeytan vesveseleri ile fazlasıyla karıştırmaya çalışıyor zaten. Yorumumun başı biraz erkek- kadın farklılıkları gibi oldu. Ama benim gözlemlerim bu yönde. 🙂

 4. Tartışma adabını bilmediğimiz gibi genelde bir sonu da olmaz. Tabi ki dinlemeyi de bilemeyiz…

 5. Çok güzel bir yere değinmişsin,çok güzel olmuş,kesinlikle katılıyorum 🙂 Bu konularda konuşunca sadece zaman doldurulmuş oluyor,yoksa bir sonuca vardıkları yok.

 6. güzel yazı sana katılıyorum bizim millet olarak her şeyle ilgili görüşümüz var herşeyi biliriz ama hiçbir şeyi bilmiyoruz malesef.Çünkü okumuyoruz

 7. Bu üç siyahta tartışma olur ama ehil kişiler bu tartışmayı yaparsa olur. Yoksa kendini bu konularda uzman zannedenler tartışmaya katılırsa şu anda olduğu gibi 7-8 yaşındaki çocuklarda olduğu gibi sürekli bir kavga olur.Sonunda da İşin cılkı çıkar.
  Küçük çocuklara veya ergenlere göre herşey kendilere göre doğruysa, tartışma veya kısıtlama mümküm olmasın isterler…..

 8. En güzelini yapmaya başlamışsınız. Suya sabuna dokunmamak ama tam larak da gündemden kopmamak gerek 🙂

 9. Siyaset konusunda yerden göğe kadar haklısın. spor konusunda da abartıya kaçılıyor evet ama. din konusunda düşünmen lazım. zaten konuşulduğunu ben görmedim. faydasını gördüm demişsin. bu konudada çok çok haklısın bende aynını yaşıyorum. herkes tarafından sevilmek için saygı şart. Ama bu saygıyı da farklı şekilde anlayanlar anlatanlar oluyor o başka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir