Türkler İçin Vazgeçilmez Instagram Özellikleri


 

Instagram özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra yaptığı başarılı hamleler ve getirdiği yeni özelliklerle diğer sosyal medya uygulamalarına büyük fark attı. Görünen o ki ilerleyen süreçte de adından çokça söz ettirecek. Çünkü yeni güncellemeler özellikle biz Türkler için yepyeni deneyimler sunuyor. Gelin hep birlikte son zamanlarda gelmiş ve yakında gelecek yeni özelliklere göz atalım:

instagram görüntülü görüşme sayfası

 • Ünlülerle görüntülü görüşme: Evet şaka değil. Instagram yeni güncellemeyle birlikte “görüntülü görüşme” özelliğini getirdi. Bu sayede takip ettiğiniz herkesle hatta 5 kişiye kadar grupla bile görüntülü görüşme yapabileceğiz. Buna ünlüler de dâhil tabi ki. Ancak bunun için önce karşıdaki kişiye mesaj atmanız ve karşıdaki kişinin sizle konuşmayı kabul etmesi gerekiyor.
 • Kategorili Keşfet: Önceden instagram bizim baktığımız, beğendiğimiz, yorum yaptığımız gönderilere göre bize karmaşık bir “keşfet” sayfası sunuyordu. Yeni gelen güncellemeyle birlikte artık keşfet sayfasındaki gönderiler “komik, spor, yemek, vs” şeklinde kategorilere ayrılmış durumda.
 • Youtuber’a karşı Instagramer: Önceden birer dakika video yayınlayabildiğimiz instagram artık yeni gelen IGTV özelliğiyle birlikte kendi kanalımızı oluşturup bir saate kadar video yayınlamamıza olanak veriyor. Eh artık herkesin youtuber olmaya çalıştığı şu devirde belki yeni akım “instagramer” olmak olur kim bilir!
 • Akrabaları takipten çıkarmadan susturma: Facebook’un Türkler tarafından çok sevilmemesinin temel sebebi akrabalar olsa gerek. Sizi ekleyen ve en havalı postunuzun altına “anangile selam söyle” yazan akrabalar instagramda sizi rahatsız edemeyecek. Kişinin profiline girip sağ üstteki üç noktaya dokunarak ister tüm gönderilerini ister sadece hikâyelerini sessize alarak takipten çıkmadan da göz ardı edebileceksiniz.
 • Tüm verileri indirme: Instagram artık yaptığınız tüm paylaşım, beğeni ve yorumları bir dosya halinde e-posta adresinize indirmenize olanak sağlıyor. Bunun için profilinize girip sağ üstteki üç noktaya dokunduktan sonra sayfayı aşağı çektiğinizde “veri indirme” seçeneği göreceksiniz. Oraya yazdığınız e-posta adresine 48 saat içinde tüm verileriniz gönderilecek.
 • Instagram yüklemeden DM atmak: Yeni çıkan ama pek beğenilmeyen “direct” diye bir uygulama sayesinde artık instagram yüklemeden takipçilerinize DM’den yürüyebileceksiniz. Ancak uygulama çok kullanışlı değil. Siz yine de instagram yükleyin.
 • Hikâyelere gelen yenilikler: Bu kategoride yapılan o kadar çok yenilik var ki saymakla bitmez. Artık hepimiz gönderilerden çok story’lere bakar, onlarla zaman geçirir olduk. İşte son zamanlarda hikâyeler bölümüne gelen yenilikler:

-Link ekleme: Artık 10.000 ve üzeri takipçisi olan hesaplar story’lerine link ekleyebiliyor. Böylece kendi sitenize veya verdiğiniz adrese gitmek isteyenler yukarı kaydırma yaparak o adrese gidebiliyor.

-Başkasının gönderisini story yapma: Bunu anlatmaya gerek yok, artık paylaşım yapan kişi kapatmadıysa yapılan paylaşımı kendi story’lerinize ekleyebiliyorsunuz.instagram kaydırmalı anket sayfası

-Kaydırmalı anket: Hikâyelere eklenebilen bu yeni anket türü de herkes tarafından çok sevildi. Önceden sadece evet-hayır anketi koyabilirken şimdi bu kaydırmalı anketle story’nize başkalarının da tepki vermesini sağlayabiliyorsunuz. Sağa doğru kaydırdıkça büyüyen bir gülen yüz story’nize ne kadar büyük bir tepki aldığınızı göstermiş oluyor.

-Fiyat ekleme: Artık story yaptığınız bir ürün fotoğrafının üzerine fiyatını da ekleyebiliyorsunuz ki instagram üzerinden satış yapanlar için harika bir özellik olmuş.

-Birden fazla video ve resmi story yapma: Bunu zaten bilmeyen kalmamıştır herhalde. Story atarken artık birden fazla resim ve video koymak isterseniz sağ üstteki çoklu sayfa işaretine dokunup daha sonra resimler üzerine dokunarak sıralama yapabilirsiniz.

Biraz da önümüzdeki günlerde gelecek ve bizim için vazgeçilmez olacak yeni özelliklere göz atalım. Bu özelliklerden kimi çok yakın zamanda kimi de uzun süreçte gelecek özellikler olduğu için sabırlı olmakta fayda var.

 • Instagram Lite: Meksika’dan başlayarak kademeli olarak herkese açılacak bu uygulama sayesinde düşük donanımlı ve eski android telefonlar da instagram kullanabilecek. Ancak bu uygulama üzerinde DM göndermek ve video paylaşmak gibi bazı özellikler olmayacak.
 • Hikâyelere müzik ekleme: Çok yakın bir zamanda artık story’lerinize dinlediğiniz müzikleri de ekleyebileceksiniz. Story üzerinde hangi sanatçının hangi parçasının oynatıldığı da otomatik olarak görünecekmiş ki Türkler için vazgeçilmez bir özellik olacağı kesin.instagram hikayelerde soru sorma sayfası
 • Hikâyelerde soru sorma özelliği: Artık story’ler üzerinden istediğiniz soruyu sorup uzun cevaplar alabileceksiniz. Suistimale müsait olan bu özellik yine de gençlerimizin çok hoşuna gidecektir.
 • Hikâyeleri arşivleme: Attığımız story’ler bir gün sonra kayboluyor. Belki “öne çıkanlar” bölümüne kaydedip daha uzun süre saklayabiliyoruz ama bir takvim üzerine kaydolan story özelliği hiç de fena fikir değil. Böylece ne gün hangi stroy’yi attığımızı unutmamış oluruz.
 • Bilgisayar’dan video yükleme: Yine yakın bir zamanda sadece telefondaki değil bilgisayardaki videolarımızı da “bir saati geçmemek kaydıyla” IGTV üzerinden takipçilerimizle paylaşabileceğiz.
 • AR efektleri: Facebook’un arttırılmış gerçeklikle yapılmış ve yüzümüzü şekilden şekile sokan efektleri de yakın bir zamanda instagrama geçecek. Kendini kedi köpek yapan tanıdıklarınıza haber edin, artık sadece kedi köpek değil daha bir sürü yaratığa dönüşme fırsatı ayaklarına geliyor.
 • Hepsini gördün: Yeni gelecek bu özellik sayesinde artık instagramda çok zaman geçirenlere ve tüm paylaşımları görenlere “artık hepsini gördün, biraz ara ver” şeklinde uyarı çıkacak. Bu sayede özellikle gençlerin akıllı telefon bağımlısı olmasına engel olunmaya çalışılacak.
 • Yavaş çekim video: Artık telefonlarımız desteklemese bile yavaş çekim videolar çekip bunu instagramda paylaşabileceğiz. Benim en çok beklediğim özellik bu olsa gerek.

Son olarak da gelmesini dört gözle beklediğim ama geleceğinden pek ümidim olmayan özellikleri ekleyerek yazımı sonlandırmak istiyorum. Eğer gelirse yine biz Türkler için vazgeçilmez olacak özellikler şunlar:

 • Regram: Yapılan bir paylaşımı başka uygulama kullanmadan kendi hesabımızda paylaşma özelliği gelsin artık.
 • Link paylaşma: Yorumlarda link paylaşmak sıkıntılı olsa da bence gelmeli.
 • Yoruma resim ekleme: Yine kötüye kullanılabilecek bir özellik ama gelirse güzel olur.
 • Stories uygulaması: Gelen ve gelecek özelliklerin çoğu hikâyeler üzerine. Bu yüzden beklemiyorum ama Direct gibi ayrı bir story uygulaması gelirse hiç şaşırmam.
 • Bizi engelleyenleri görme: Bunu yaptığını vadeden uygulamalar hesap bilgisi çalmaktan başka işe yaramıyor. Aslında bunu da görsek ne kadar güzel olurdu.
 • Sıralama algoritması: Paylaşımlarımıza bakanları neye göre sıraladıklarını da açıklasalar da ülkecek rahatlasak artık. Gerçekten bizimle yakından ilgilenenlere göre mi yoksa farklı bir mantık mı var?

Instagram’a gelmiş, gelecek ve gelmesini istediğimiz özellikler hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Sizce neler gelmeli?

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Blog için hosting ve domain neden önemlidir? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar; öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmış olup ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • Bir Tutam Karınca
  3 Temmuz 2018 de 15:20

  Link eklemedeki sınırı biraz daha düşürseler hatta kaldırsalar süper olacak. Blog linkimi ekleyemediğim için üzülüyorum. Ayrıca instagramın ilk zamanlarında takipcilerin en son paylaşımları saat sırasına göre ekrana düşüyordu o özelliği kaldırmaları kötü oldu. Bu yüzden bazı takip ettiğim hesapların gönderilerini birkaç gün sonra sayfamda görüyorum. Bildirim aç özelliği de bana göre kullanışlı değil.

 • Esranur
  3 Temmuz 2018 de 18:20

  Faydalı uğraşılmış bir yazı. Teşekkürler 🙂

 • Program İndirsene
  5 Temmuz 2018 de 14:16

  instagram hakkında bilgim hiç yoktu bu içerik baya işime yaradı.

BİR YORUM BIRAKIN

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar; öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmış olup ilk kitabı için ter dökmektedir.

Sponsorlu İçerik

Abone Ol!

Diğer 454 aboneye katılın