Kader nedir?

Editör

10 Ekim 2012

3 Yorum yapılmış “Kader nedir?

  1. Şems-i Tebrizi’nin bu konudaki açıklaması da çok güzel :
    Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten,”ne yapalım, kaderimiz böyle”deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin,ne de hayat karşısında çaresizsin.

  2. Kader: Allah’ın belirlemiş olduğu şeylerin gerçekleşmesidir. Cem abi’ninde örneğindeki gibi arabayı sürersiniz belli bir hedefe o hedef belirlidir,belirlenmiştir. Allah’ta böyle belirlemiştir. Nerede ne olacağını. Nefsinize yenilip hız yaparsanız kaza yapabilirsiniz. Bu bizim irademize kalmıştır. Kaza yapmadan önce dua ile yola çıkıp hayır dilerseniz o bambaşkadır. Burada önemli olan nefsimize uymamak, Allah’ın kitabından ve Resul’unun (a.s)’ın sünnetlerinden çıkmamaktır.

  3. Bu soru geçenlerde benimde çok kafama takılmıştı. Bilgili bir abiye sordum tüm islam alimleri akraba ziyareti ömrü uzatır veya su vermek gibi örnekler veriyor peki kader önceden belirtildiğse kader değişmiş olmuyor mu ? Dedim.

    O zamanda abi şu örneği vermişti.

    Bir filim sinemeya yeni çıktığını düşün. Ve senden önce arkadaşın filme gidiyor ve filmi iyice izliyor. Sonra sen filme gitmeden önce sana filmi anlatıyor. İşte çocuk 15 yaşında evden kaçacak ve 25’inde ölecek tarzında.Sende filme gittiğinde arkadaşın anlattığı olayları görürsün.Çünkü daha önceden o izlemiş ve her şeyi görmüştür dedi 🙂 Yani Allah daha önceden senin yol ayrımlarını da hangi yolu tercih edeceğini de biliyor dedi. Bu örneği anlarsan bu sorunu da çözersin demişti 🙂 İşte böyle abi bende bu örnekle anlamıştım 🙂 Bu arada yazı için teşekkürler… Anlamak isteyenler için iyi bir rehber olur İnşallah…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir