Eminim hiç böyle düşünmemişsinizdir!

Editör

8 Mayıs 2015

7 Yorum yapılmış “Eminim hiç böyle düşünmemişsinizdir!

 1. Güzel bir yazı… Önce domates mevzuuna değinmek istiyorum. İnsanımız yeni ve farklı fikirlere pek açık değildir; belki de pek çok konuda geri kalmışlığımızı bununla açıklayabiliriz. Neyse… Bu kişisel bir blog ve bu geminin kaptanı sizsiniz ister batırır ister, ister limana ulaştırırsınız Yolcular sizinle gelip gelmemekte özgür olmalarına karşın gemiyi ne yapacağınız konusuna karışamazlar… Yıllar önce 2008’de Markafoni’nin kurucusu Sina Afra’da yeni bir e-ticaret modeli geliştirip Türkiye’nin ilk özel alışveriş sitesini açtığında aynı tepkileri almıştı. Gemisini yolcuların isteğine göre sürseydi ne olurdu acaba?

  Fazla uzatmadan Twix meselesine döneyim… Ben de geçen yıl ‘Satın Aldığımız Ürünleri Biz mi Seçiyoruz, Yoksa Bizim İçin Seçilen Ürünleri mi Satın Alıyoruz? başlığıyla bu konuya değinen bir yazı yazmıştım zamanınız varsa okumanızı tavsiye ederim.

  Reklamlarda algı operasyonları yapıldığını neredeyse bilmeyen yok. Twix de aynı modeli uyguluyor. Ancak bu reklam hiçbir zaman benim o ürünü merak edip satın almama neden olmadı. “E ikisi de aynıysa merak edecek bir şey de yok!” dedim. Aslında reklamın çok derin mesajları da var ancak bir yorumda bahsedilemeyecek kadar uzun… “İnsanları bir tarafa yönlendirirseniz onları kullanabilirsiniz.” Son olarak da ülkemiz hakkındaki en doğru tespitleri yapmış aydınımız Cemil Meriç’in de söylediği gibi:

  “Bu memlekette sağcı solcu yoktur, ilerici gerici yoktur. Bu memlekette namuslular ve namussuzlar vardır.”

  Güzel ve anlamlı yazı için teşekkürler. Geminin dümenini kimseye kaptırmayın 🙂

 2. Çok ilginç bir tespit. Bazen ekrana boş boş bakıyoruz. Bundan sonra her reklamı şüpheyle izleyeceğim 🙂

 3. Haklı mıyım yoksa haklı mıyım? diye soruşundan haklı olduğun ortada bize birşey kalmamış sanki :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir