Dilenci

yaşlı dilenci ve sopası
Editör

4 Eylül 2017

5 Yorum yapılmış “Dilenci

  1. Bu farkındalık sebebi ile ben de dilenenlere acıyamıyorum. Öğretmen olduğum için zor durumda olan öğrencilerime ve sokak hayvanlarına faydalı olmaya çalışıyorum.

  2. İlk okunduğunda film senaryosu gibi gözüken, buna benzer pek çok hikaye var, malesef çoğu doğru. Dilenmek başlıbaşına bir ayıp ve eğer kişi son çare olarak bu yola başvurmamışsa bence hırsızlıktan farkı yok. Çaresiz kalan insan bile bu çaresizliği atlattığı an dilenmekten vaz geçmeli. Örneğin mendil satan insanlar var, demek ki sıfırı görmüş dibe vurmuş, çaresiz kalmış bir insan dilenerek 3-5 kuruş kazanıp, o sermaye ile mendil, kalem, bir şeyler satmaya başlayabilir. Ama ne yazık ki pek çok kez tv programları ve haberlerde de gördüğümüz üzere, lüks aracını yan sokağa parkedip, dilenenler, ev yaptıranlar, meyhanelerde alem yapanlar, dilenciliği mesleğe dönüştüren dolu insan var. İşin en acı yönü, bu insanlara yardım edenlerin çoğu, zar zor geçinen, yoksulluk çeken insanalr

  3. Universiteyim. Ilk gittigim zamandan itibaren gordum bir kadin vardir. Konya merkezde mendil satardi. Gezerek elindeki mendilleri satmaya calisirdi. Takdir ederdim dilenmiyor diye. Insanlar da sonucta o zamam belki on bes yirmi kurus olan mendile en az 1 lira verirdi. Bizim de verdigimiz cok oldu. Gel zaman git zaman harclik olsun diye merkezde bir dershanenin ikinci katinda sinavda gozetmenlik yapıyordum canim sıkılınca camdan baktim. Bi de ne goreyim bizim teyze camin altindaki ara yolda . Ilk once etrafi kontrol etti. Sonra gomleginden paralarini koymak icin bir cuzdan ve banka cuzdani cikartti. O gunden sonra dilencilere para vermemeye gayret ettim. Ne zaman dilenci gorsem aklima iki sey gelir. Birincisi bu kadin ,ikincisi peygamberimizin Allah rizasi icin isteyene verin hadisi. Buyuk bir celiski . Hadi sen sec.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir