Blogcu tıkanması ve çareleri


 

Öğretmenlik yapmak, başına gelmeyen herkes için çok kolay bir iş olarak nitelendirilir. Aynı şekilde blog açmak da herkese kolay gelir. Özellikle “yazı yazarak para kazanmanın en basit yolu” olarak görenler blog açıp da yazmaya başlayınca işin aslını öğrenir ve gevşetmeye başlar. Önce ara sıra uğrar, sonra tamamen ayağını keser bloğundan. Böylece blogosfere bir çöp daha eklenmiş olur.

Şunu da belirtmeliyim ki bloğa her gün yazı yazmak pek mümkün değildir. Bazen günlerce bir kelime bile yazamazsın. Kitaplar okursun, internette dolaşırsın, videolar izlersin ama bir türlü ilham gelmez. İşte böyle durumlara “blogcu tıkanması” diyoruz. Bu zor günleri atlatmak için neler yapılır bir bakalım:

Stok yapmak

İlhamın geldiği günlerde üşenmeyerek bir sürü yazıyı stok yapmak, tıkanma günlerinde de bunları yayınlamak çok mantıklıca olacaktır.

Gündemi takip etmek

Kıyafet değiştirir gibi gündemin değiştirildiği ülkemizde gündemi takip etmek ve zaman zaman gündem üzerine yazılar yazmak tıkanma günlerini atlatmaya yardımcı olabilir.

Zorla masanın başına oturmak

Tıkanma yokmuş gibi düşünerek masanın başına oturmak, bir cümle de olsa yazmak için kendimizi zorlamak bu tıkanmayı atlatmaya yardım edebilir. Bir de bakmışsınız yepyeni bir yazı ortaya çıkıvermiş.

Geçmişe dönüş

Bloğu açıp daha önceki yazıları okumaya başlamak da ilhamın gelmesine neden olabilir. Belki de daha önce yazdığımız bir yazıya eklemeler ya da çıkarmalar yapma gereği duyarız.

Yardım etmek veya yardım almak

İnsanların zorlandığı bir problem hakkında araştırma yaparak yazı yazmak ya da arkadaşlarınızdan yazmanızı istedikleri bir konu var mı öğrenerek o konu üzerine yoğunlaşmak da tıkanma günlerini atlatmanıza yardım edebilir.

Dışarıya çıkmak

Açık havada yürüyüş yapmak, bir dostu ziyaret etmek, alışveriş yapmak gibi ev dışında yapılan faaliyetler zihnimizdeki tıkanmayı atlatmak için alternatif olabilir.

Benim yaptığım, yapıldığında işe yarayacağını düşündüğüm çözümler bunlar. Sizlerin de önereceği çözümler varsa yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki En İyi Teknoloji Siteleri başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar; öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmış olup ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • ufuk
  25 Aralık 2013 de 11:16

  klavyene sağlık 😀

 • Pc Maps - Yazılım Seo Sosyal M
  13 Ekim 2014 de 19:18

  şu taslak olayı iyi aslında ayrıca blog yazma işi içten gelicek ya ben onu bunu bilmem:))

 • Esranur
  10 Temmuz 2018 de 00:23

  Benim önerim ise yazmış olmak için yazmamak bazen nadasa bırakmak . Ama soğumamak için yeni mekan olay ya da yeni resimlere bakıp ilhamı oturup beklememek ilham bulmaya çalışmak

BİR YORUM BIRAKIN

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar; öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmış olup ilk kitabı için ter dökmektedir.

Sponsorlu İçerik

Abone Ol!

Diğer 454 aboneye katılın