Bitcoin caiz mi değil mi?


2009 yılından beri hayatımıza giren, girmeye çalışan, zorla sokulan bir kavram aslında “sanal para” kavramı. Japon olduğu varsayılan Satoshi nickli birisi tarafından ortaya sürülmüş ilk olarak. Zamanla bir sürü türevleri ortaya çıkmış.

Hiç bilmeyen bir cahile anlatır gibi anlatmak gerekirse; “güçlü ekran kartlarına sahip güçlü bilgisayarlar tarafından çözülen kripto verilere karşılık ödenen var olmayan, karşılığı olmayan bir para” diyebiliriz.

Aslında yavaş yavaş gerçek dünyada karşılıkları olmaya başladı. İngiltere, Çin gibi bazı ülkeler yasaklama yoluna gitse de birçok ülkede ödemeler bu yollarla yapılabiliyor.

Devletler sanal parayı neden yasaklıyor sorusunun cevabı çok basit; kontrol edemiyor da ondan. Uçtan uca şifrelenmiş olduğundan gönderici ve alıcı dışında kimse müdahale edemiyor. Bu da devletlerin hoşuna gitmiyor.

Bitcoin madenciliği nedir sorusunu kısaca anlatmak gerekirse “ortalama her on dakikada bir öbek sanal para transfer işlemi, küresel işlem defteri olan Blok-Zincir’e yazılarak onaylanır. Yeni bloklar, küresel işlem defterine, bir matematik problemini çözmek için yarışan madenciler tarafından yazılırlar. Başarılı madenciye yeni bitcoin hediye edilir” diye bir cevap çıkıyor karşımıza.

Biraz değil epey karmaşık bir cümle olduğunun farkındayım. Ama gerçekten çok karmaşık bir iş dönüyor arka planda. Madenciliğe girişen kişiler çoğaldıkça bulunan miktar azalıyor, bunun neticesinde şu saatten sonra madencilik işine girmek büyük ihtimalle zarar ettirecektir.

Altın alır gibi alıp sanal cüzdanlarınızda bekleterek kar elde edebilirsiniz ancak bir araba parasını var olmayan bir şeye yatırmak ister misiniz bilemem.

Gelelim bitcoin caiz mi sorusunun cevaına. Çünkü az buçuk imanı olan herkesin uzun zamandır aklında bu soru var. Bunu da başta diyanet olmak üzere birçok yere sormuşlar ve hepsinden çeşitli yanıtlar almışlar. Buyurun yanıtları beraber inceleyelim.

Din İşleri Yüksek Kurulu:

“Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir”

İkra İslam İlimleri Araştırma Merkezi Fetva Kurulu:

“Bitcoin transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabildiği için her türlü illegal, yasa dışı para transferlerine olanak sağlamaktadır. Hâlbuki dinimize göre yapılan işin meşru (yasal) olması şarttır. Ayrıca alınacak veya satılacak şeyin karşılığının boş ve hayali olmaması gerekir. Dinimizce ma’dum (var olmayan) ve meçhul (yani bilinmeyen) bir şeyin satılması caiz değildir. Bu sebeple para ile bitcoin almak da caiz değildir. Satın alınmayıp üretilse bile durum aynıdır.”

Nureddin Yıldız:

“İlke olarak bu tür gelişmeleri ‘vakti boş, parası kıymetsiz’ olanların işi olarak görüyorum. Biz elimizdeki reel paranın bile hesabından çekiniyoruz. Böyle şeylerle meşguliyeti enerji ve umut israfı görmek gerekir.”

Cübbeli Ahmet Hoca:

“Eline aldığın şey senindir. Yarın birisi çıkıp da hükümsüzdür dese ne yapacaksın? Ne olduğunu anlamıyoruz ki cevaz verelim.”

İsmailağa Fıkıh Kurulu:

“Şu an itibarıyla bu tür bir parayı kullanmanın gayrimeşru olan bir şeyin tedavül kazanmasına yardımcı olacağı kanaatindeyiz. Bu yüzden herkes bu konuda kalbine danışmalı ve zararın boyutlarını sorgulamalıdır. Faydası zararını örtecek kadar fazla ve aşikâr olmadıkça kullanmamalıdır. Sonuç olarak şu an itibarıyla bu tür bir parayı kullanmak caiz değildir.”

Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi:

“Mahiyetinin ne olduğu, hangi iktisadi ihtiyaca cevap verdiği, herhangi bir olumsuz durumda muhatabın kim olduğu belli değildir. Bugün bahsedilen güvenceler yarın ihlal edildiğinde kime ne gibi müeyyidelerin ve kim tarafından uygulanacağı belirsizdir. Eğer bu bir para ise bunu ihraç yetkisinin hangi hakka dayanılarak ve kimden alındığı vs. gibi meseleler belli değildir. Bu yüzden butür finansal araçlara yatırım yapmak şu an itibarıyla doğru değildir. Dolayısıyla bu bahsedilen sorulara haklı ve mantıklı cevaplar verilmedikçe yatırım caiz olmaz.”

Kime sorarsanız sorun alınan cevap aynı: mahiyeti bilinmeyen ve karşılığı olmayan bu paralara yatırım yapmak caiz DEĞİLDİR.

Beni de en çok tedirgin eden şey bu paraların kara para aklama, uyuşturucu ticareti, yasadışı işlerde ödeme yapma gibi karanlık yerlerde kullanılması. Bu yüzden en baştan beri şüpheli gördüm ve uzak durdum. Yarın ülkemiz tanır da maddi karşılığı olmaya başlarsa o zaman bunu tekrar düşünürüm. Şu an için şüpheli olduğundan Peygamber efendimizin “Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da korumuş olur” hadisine göre uzak duruyorum.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Ne kadar az şükrediyoruz! başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar; öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmış olup ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • Esranur
    7 Temmuz 2018 de 23:04

    Kesinlikle doğru. Bu işte olan kimsenin çok şey kazandığını da düşünmüyorum . Ayrıca bu şekilde çok kazanmaktansa doğru yolla normal kazanmak her zaman iyidir. Bir ekonomiste bu konuyu sormuştum . O da bu tür oluşumlar uzun ömürlü olmayacaktır demişti ve bir dalgada Alabora olan kayıklara benzetmişti bununla uğraşanları . İyi çalışmalar 🙂

BİR YORUM BIRAKIN

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar; öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmış olup ilk kitabı için ter dökmektedir.

Sponsorlu İçerik

Abone Ol!

Diğer 454 aboneye katılın