Apple’dan Öğretmenlere Ücretsiz Uygulama


Hemen hemen tüm hizmetlerini paralı sunmasıyla bilinen Apple geçtiğimiz Mart ayında Chicago’daki eğitim etkinliğinde tanıttığı Scoolwork uygulamasını öğretmenlere ücretsiz olarak sundu. Bulut tabanlı bir uygulama olan Schoolwork; öğretmenlerin sınıfta iPad’leri kullanarak dersleri ve diğer ödevleri oluşturup dağıtabilmelerini, öğrencilerle bireysel olarak işbirliği yapabilmelerini, öğrencilerin ilerlemelerini izleyebilmelerini ve belki de en önemlisi, öğretmenlerin eğitsel uygulamalar içinde belirli etkinlikler gerçekleştirebilmelerini sağlıyor.

Bu da sadece öğrencilerin bir uygulama indirip ödevlerini onun üzerinden yapmaları yerine öğretmenlerin öğrencileri derse odaklamalarını sağlayacağı anlamına geliyor.

Ayrıca Explain Everything, Tynker, GeoGebra ve Kahoot! Gibi Apple’ın eğitim uygulamaları Schoolwork uygulaması ile uyumlu çalışmaktadır. Bu uyum sayesinde öğretmenler yalnızca uygulamanın genel olarak kullanımını değil, öğrencinin verilen ödevde ne kadar başarılı olduğunu da görebilir. Bunun yanında öğretmenler kendi kontrol panellerinden tüm sınıfın ne kadar iyi olduğunu da görebilirler.

Tüm bu özelliklere rağmen Apple; Schoolwork uygulamasının kişilerin mahremiyet unsurlarına önem verdiğini vurgulamaktadır. Okullar, öğrencilerin kullandıkları hesapları “oluşturma, sahiplenme ve kontrol etme” becerisine sahip oluyor diyen Apple yetkilileri ekliyor; “okullar öğrenci ilerleme bilgilerinin ne zaman paylaşılacağını da yine kendileri belirlemektedir.”

“Apple öğrenci verilerini sistem içinde kaldığı için görememektedir ve bugünlerde güvenlik konusu Apple ürün satışlarının önemli bir noktasıdır. Okullarda kullanılan ucuz Chromebook’lara nazaran İpad’ler pahalı gibi görünse de İpad donanımı ve yazılımı ile sınıfların onu benimsemesini sağlayacaktır.”

Yine Chicago’daki etkinlikte Apple yeni İpad’lerin yanı sıra dijital kitap oluşturma uygulaması olan ve Swift Playgrounds uygulamasının güncellenmiş hali olan “Classroom for Mac” uygulamasını da tanıttı. Schoolwork ise hem iPad hem de Mac’te çalışabilen Classroom uygulamasıyla uyumlu çalışmak üzere tasarlanmış.

Classroom uygulaması, öğretmenlerin öğrencilerin ekranlarını sınıfta görüntülemesine, dokümanları öğrencilerle paylaşmasına, İpad’lerin birbiriyle bağlantı kurmasına ve öğrenci şifrelerini sıfırlamasına olanak tanır. Bu arada öğrenciler, öğretmenlerin paylaştığı -bildiri, belge, PDF ve web bağlantıları gibi- içeriği görüntüler ve ödevlerinden hangisinin doğru olduğunu Schoolwork sayesinde takip eder.

Apple’ın eğitim alanındaki tüm bu çabaları, Google’ın Chromebook’larla pazarda yüksek pay kazanacağı bir zamana denk geliyor. Bu pay tahminlere göre, sınıflarda yaklaşık yüzde 60 oranında. Ancak Apple’ın cihazları kelime işlemenin ve web araştırmasının ötesinde başka etkinlikleri de mümkün kılmakta. Mesela İpad’ler İwork uyumlu Apple Kalemleri ve Logitec’in Crayon isimli kalemini desteklemektedir. Öğretmenler, iPad Author kullanarak hafif iPad tabanlı metinler oluşturabilirler ve çocuklar Swift Playgrounds’da AR uygulamaları oluşturmayı öğrenebilirler.

Fazlasını öğrenmek isteyen öğretmenler Apple’ın Education sayfasından daha detaylı bilgi alabilir.

Schoolwork Kurulumu:

  1. Apple School Manager’a kaydolun veya yeni sürüme geçin.
  2. SFTP veya SIS kullanarak ya da manuel olarak Yönetilen Apple Kimlikleri oluşturun.
  3. Apple Okul Yöneticisinde Classes uygulaması kurun.
  4. Apple Okul Yöneticisinde Uygulamalar ve Kitaplar bölümünden Schoolwork’ü edinin.
  5. Apple Okul Yöneticisinde kuruluşunuz için öğrenci gelişimini etkinleştirin.

KAYNAK

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Siz çalışırken çocukları oyalayacak 15 oyun başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar; öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmış olup ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

BİR YORUM BIRAKIN

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar; öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmış olup ilk kitabı için ter dökmektedir.

Sponsorlu İçerik

Abone Ol!

Diğer 454 aboneye katılın